Jordánsko, které nevyrábí prakticky žádnou elektrickou energii, má stále větší problémy s pokrytím domácí poptávky z dovozu. Tamější vláda se proto dohodla s Ruskem na výstavbě nové jaderné elektrárny. Vyrůst by mohla do sedmi let.
Jordánsko ze zahraničí dováží 98 procent elektrické energie. Vzhledem k tomu, že zájem o ni však každoročně výrazně stoupá, nebude už arabský stát v dohledné době schopen veškerou poptávku uspokojit.
Tamější vláda proto na konci března podepsala smlouvu s ruskou státní firmou Rosatom, která má na severu země vybudovat jadernou elektrárnu s celkovým instalovaným výkonem 2000 MWe. Její výrobní kapacity tak budou srovnatelné například s Dukovany nebo Temelínem. Jordánští politici si navíc přejí, aby nové zařízení mohlo energii začít produkovat co nejdříve. Podle stávajících odhadů by elektrárna mohla začít fungovat už v roce 2022.
Ruský státní podnik navíc podle smlouvy pokryje téměř polovinu nákladů na její výstavbu. Zbytek zaplatí Jordánsko.
Na blízkém Východě zatím jadernou energii v omezené míře vyrábí pouze Írán. S elektřinou z jádra však v dohledné době kromě Jordánska počítá i Egypt, Saúdská Arábie či Spojené Arabské Emiráty.