Po dvou letech „jaderných prázdnin“ spustilo Japonsko na začátku srpna první reaktor, který prošel přísnými kontrolami a testy po havárii v elektrárně Fukušima. A velmi brzy ho budou následovat i další.
Jedenáctého března 2011 se svět probudil do smutného rána. Silné zemětřesení a následné tsunami totiž způsobilo tragédii v jaderné elektrárně Fukušima. Havárie, která změnila život milionům lidí, byla tvrdou ranou i pro všechny podporovatele jaderné energetiky. Onoho dne totiž celý svět zapochyboval, zda je výroba elektřiny z jádra skutečně bezpečná.
Japonské úřady následně přišly se striktními nařízeními: do dvou let všechny jaderné reaktory odstavit, a pokud by elektrárny v jejich provozu chtěly pokračovat, musí všechna zařízení podstoupit přísné kontroly. V září 2013 Japonsko skutečně s jadernou energetikou skoncovalo. Ovšem pouze přechodně.
Politické špičky země vycházejícího Slunce totiž o významu výroby elektřiny v jaderných elektrárnách zůstaly přesvědčeny. Provozovatelé elektráren do svých zařízení dokoupili nové bezpečnostní systémy a první bloky postupně začaly úspěšně procházet přísnými zkouškami.
V srpnu 2015 pak japonská „jaderná přestávka“ definitivně skončila. Přesně čtyři roky a pět měsíců po fukušimské tragédii se totiž rozběhl první blok elektrárny Sendai. A za pár týdnů jej má napodobit i druhý tamější reaktor.
Podle předpokladů japonské vlády se má do roku 2030 do provozu vrátit tolik elektráren, aby se v zemi vycházejícího slunce z jádra vyrobilo alespoň 22 procent energie.