Sušená jablka, švestky, hrušky, višně. To je království Jany Kubové.
V Ostašově začala Jana Kubová sušit ovoce jen pro radost své rodiny a svých známých. To netušila, že dnes bude rozvážet balíčky s názvem Domácí dobroty a z profesionální účetní se stane odbornice na švestková povidla a na to, jak sušit kterékoliv ovoce.
Proč jste se rozhodla změnit povolání?
To bylo v roce 2004, když byly naše děti ještě malé. Syn rád mlsal a moje maminka měla v té době menší sušičku ovoce. Pro mě to byl takový oddych stát u sušičky a plnit ji. Pak jsme začali rozdávat na Vánoce balíčky po známých, takže jsme se začali pídit po tom, co je potřeba k tomu, abychom rozjeli potravinářský provoz.
Sušíte různé druhy ovoce. Někteří z nás máme domácí sušičku na ovoce. Jak ale vaše sušička na ovoce funguje?
Vevnitř je horký vzduch, který cirkuluje například jako ve fénu. Místnost nám vytápí plynový kotel. Rozdíl oproti ovoci sušeným ve stolní sušičce je v tom, že sušárna je uzavřená a reguluje si teplotu a vlhkost. Přisává si vzduch z venku a pouští páru ven. To je důležité pro to, aby ovoce neztvrdlo, nebo naopak nezplesnivělo.
Které ovoce je nejvíce žádané?
Nejvíce prodáváme sušená jablka. Děláme z nich chipsy a maminky si je zvykly dávat dětem místo mlsání. Pro Čechy je ale nejčastější sušená švestka. Cizinci to většinou neznají, ale nadchne je to.
Jak dlouho se například suší švestky?
Čtyři sta kilo potřebuje osmačtyřicet hodin. Kdežto jablka ve stejně sušárně jen devatenáct. Nemají tolik vody. Višně kolem třiceti hodin. Když mám nový druh, radši v noci vstanu a dívám se, jak to schne. S tvrdým totiž nic neudělám. Dosušit se to dá vždycky.
Co když se některé ovoce nehodí na sušení?
Přezrálé meruňky zpracováváme na džem. Potom i višně, které nejdou vypeckovat. Děláme i švestková povidla, protože jsou oblíbená. Dva dny je vaříme v kotli. Prvně s peckami, které pak přepasírujeme, druhý den se to vyvaří bez pecek. U hrušek děláme povidla, když jsou přezrálé. Z jablek zase děláme jablečné pyré a z nich placičky, kterým říkáme marokánky.
Kde berete inspiraci?
Někdy sama zavážím síť třeba v Brně, kde děláme ochutnávky, a sleduju trendy v jídle. Teď se hodně řeší snídaně. Naším vedlejším produktem je müsli nebo snídaňové kaše, do kterých se dává sušené ovoce. Letos jsme začali dělat hruškovou pracharandu. To jsou namleté sušené hrušky. Je to původní sladidlo, které se používalo za Marie Terezie, když byl cukr drahý.
Stejně jako móda, tak i jídelníčky podléhají různým trendům. Projevuje se to i v případě sušeného ovoce? Co je teď módním trendem?
Hodně narostlo veganství, což nám nevadí, protože sušené ovoce jim vyhovuje. Dřív byl boom farmářských věcí, teď se lidé dívají na složení a původ. Já tvrdím, že žádný extrém není dobrý. Řídím se tím, co už říkaly i naše babičky, a to je držet se toho, co u nás vyrostlo a je nám typické. To nám nejvíce dá. Třeba ve švestce je hodně vápníku, v jablku zas vlákniny.