Necelých 10 km západně od Miroslavi se nachází obec Morašice, jejíž název pochází z roku 1925. V první písemné zprávě z roku 1253 je obec zmiňována jako Maratiz.
V obci s 240 obyvateli je starostou od roku 2014 pan Zdeněk Weis. Přestože se v obci nachází pouze jedna kulturní památka, a to kostel zasvěcený sv. Anně, žije obec bohatým kulturním životem. „V první řadě dovolte, abych pozdravil všechny čtenáře Zpravodaje JE Dukovany,“ uvedl na začátek rozhovoru při výčtu kulturně společenských akcí pan starosta. Na začátku roku obchází vesnici Tři králové a místní sbor hasičů pořádá Hasičský ples. „Mám radost, že se podařila obnovit tradice masopustního průvodu po obci a zábava, a co mě nejvíce těší, zapojení mládeže. Pro děti následuje maškarní ples se spoustou her a bohatou tombolou. Před velikonocemi děti malují kraslice, které pak vystavují v domečku před kulturním domem. Tak až budete projíždět naší obcí, můžete se zastavit a podívat se na krásně vyzdobený domeček s kraslicemi, ručně upletenými pomlázkami“, pozval čtenáře Zpravodaje pan Zdeněk Weis. Měsíc květen patří koncertu dechové kapely Amatéři z Dobšic a další velmi navštěvovanou akcí pořádanou místními hasiči je Koš vína, kde se nashromáždí okolo 200 vzorků vín od vinařů z okolních vesnic. Celá akce je doprovázena cimbálovou muzikou. „Je to již tradice, že každý rok naše obec pořádá - Setkání seniorů. Dětmi velmi oblíbené akce jsou pálení čarodějnic, dětský den a pouštění vlastnoručně postavených draků. Léto patří akcím, jako je přivítání a rozloučení s prázdninami a poslední červencový víkend máme pouť, v říjnu pak posvícení. Tradiční sportovní akce jsou turnaj ve stolním tenise, a turnaj družstev v malé kopané. „ Náš velmi aktivní knihovník se podílí na spoustě zajímavých akcí. Nedávno uspořádaná přednášku o rodokmenech rodin naší obce, byla pro mnohé velkým překvapení, kdo s kým je v příbuzenském vztahu. Každoročně stavíme betlém vlastnoručně vyrobený občany Morašic. Asi před 14 lety jsme se v den Vánoc po štědrovečerní večeři sešli u betléma a společně si zazpívali koledy, to nás bylo maximálně deset. Na loňském zpívání se nás sešlo téměř 45 občanů“, uzavřel přehled společenského života v obci pan starosta. V obci funguje jediný spolek, a to sbor dobrovolných hasičů, se kterými je dle slov Zdenka Weise spolupráce dobrá, stejně tak jako s místní knihovnou. „Začátkem roku jsme zrekonstruovaly starý kulturní dům, v roce 2016 byla dokončena splašková kanalizace, máme vybudovaný vodovodní řád a plynovod. Jednou týdně je otevřena rekonstruovaná knihovna. Říká se, že v každé obci by měla být prodejna, kostel, škola a hospoda. Prodejnu a kostel máme. Hospodu taky, ale již tři roky se ji snažíme pronajmout. Bohužel v dnešní době, kdy se naopak hospody zákazem kouření a EET systémem rušily, marně hledáme hospodského. Školu nemáme, děti dojíždí do sousedních vesnic Skalice a Želetice“, uvedl před závěrem rozhovoru pan starosta.
A v závěru tradiční otázka: „Pane starosto, jak relaxujete a máte nějaké koníčky?“
Jak mi jistě kolegové na postech starostů potvrdí, je to velice náročná práce na čas. Snažím se tento zbytek času smysluplně využít. Rodina, ta je základ všeho. Když je pohodové a harmonické zázemí, zvládne se i nemožné. Musím poděkovat mojí manželce, že to se mnou ta dlouhá léta mého podnikání, a nyní starostování, vydržela. A zvládá to i teď, i když se mně často ptá, proč se vlastně vdávala, když je neustále sama doma. Relaxací a zároveň i koníčkem je sport, běh a motorismus. Časy, kdy jsem běhal každý den je už minulostí, ne že bych zlenošil, ale není čas. Snažím se minimálně třikrát v týdnu, 11 kilometrovou trasu zaběhnout za doprovodu našeho psa. Další můj koníček, po kterém jsem snil od mládí, je motorka. V americkém stylu velká, silná, chopper motorka. Sen se stal skutečností. Neustále doma něco budujeme, takže různé práce. Rád také vařím. S kamarády u dobrého vínečka si rád zazpívám, jsem členem pěveckého sboru Mužáci ze Skalice. Jak vidíte hodně zálib, ale málo času.
Alena Hostašová