Dana Brounková působí od roku 1999 v Brně na „školisku“, kde vyučuje radiační ochranu a provozní a reaktorovou fyziku. Připravuje budoucí pracovníky jaderných elektráren na jejich působení v Dukovanech i Temelíně. A je také členem Woman in Nuclear, profesního sdružení žen pracujících v oblasti jaderné energetiky.
Přes vás musí projít veškerý personál, který pracuje v jaderné elektrárně?
Ano. Náplní mojí práce je to, že společně s mými kolegy připravujeme veškerý personál ČEZu podílející se na provozu jaderné elektrárny. Příprava personálu se týká obou lokalit, tedy Dukovan i Temelína, ale i těch pracovníků, kteří zpracovávají dokumentaci a podílejí se na řízení společnosti. Příprava a výcvik jsou podmínkou pro práci v ČEZu.
Přibližte nám výcvik ve „školisku“.
Příprava a výcvik je odstupňovan a souvisí s pracovní pozicí, kterou daný pracovník bude vykonávat. Skládá se z teoretické části, kdy posluchači sedí v učebnách jako ve škole a přednáší se teorie, a z praktického výcviku, který posluchači absolvují na konkrétní elektrárně. Tam procházejí provozem. Například příprava a výcvik pracovníků, kteří budou pracovat na blokové dozorně, je pokračováním vysoké školy. Délka přípravy a výcviku těchto pracovníků je zhruba 1,5 roku a konečné ověření znalostí je před komisí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Operátoři musí mít vysokou školu a projít dalším vzděláváním ve „školisku“. Jak to je u pracovníků, kteří se starají o technologii?
Pracovníci, kteří obsluhují zařízení, nemusí mít vysokou školu. U nás na „školisku“ projdou příslušnou přípravou a výcvikem a konečné ověření znalostí, zda jsou schopni v jaderné elektrárně pracovat, provádíme sami za přítomnosti jejich nadřízeného.
Představuji si, že máte vlastní učebnice, které se jen tak v knihkupectví nedají pořídit. Je to tak?
Zpracováváme vlastní materiály, podle kterých pracovníky připravujeme. Veškerý materiál odpovídá typu technologií, které se používají na konkrétní lokalitě v ČEZu.
Z vašeho vyprávění jsem pochopila, že „školisko“ je velmi důležitým článkem v procesu výroby energie.
Vlastně ano. Bez „školiska“ by nemohla být provozována jaderná elektrárna, protože systém přípravy a výcviku je nedílnou legislativní podmínkou pro povolení provozu jaderného zařízení ze strany SÚJB.
Výcvikem procházejí zaměstnanci ČEZ, ale co dodavatelské firmy, ti se školí také u vás?
Valná většina našich posluchačů jsou zaměstnanci ČEZu, ale se objevují se i pracovníci z řad dodavatelských firem.
Děkuji za rozhovor.
Eva Fruhwirtová