Jihomoravské Vedrovice obnovily původní hrušňovou alej nad obcí, která patří k jejich tradičním symbolům. Osmdesát nových hrušní vysázeli místní obyvatelé, kterých se sešlo na 250.
Na pořízení nových ovocných stromů přispěla Nadace ČEZ pod odborným dohledem botanika Václava Větvičky.
Staré a vykotlané stromy byly z aleje lemující po obou stranách místní komunikaci směrem na Moravský Krumlov kvůli bezpečnosti postupně odstraněny. Obec společně s občany na stejné místo vysadila opět hrušně, aby zachovala původní ráz aleje. Symbolicky přitom nové hrušně naroubovala z původních stromů. „Hrušeň je strom, který má naše obec ve svém znaku. Bylo by velmi smutné, kdybychom o alej, která je součástí Vedrovic od roku 1907, přišli," uvedl starosta Vedrovic Richard Janderka.
Letošní sázení alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011 a 2013. Celkem už města a obce obnovily či nově vysadily 140 stromořadí, letos Nadace ČEZ podpoří vznik 52 alejí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely," řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Alarmujícího úbytku tradičních stromořadí si v loňském roce všimlo i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou podmínky pro kácení alejí zpřísnilo. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. „Blahodárný vliv stromů si asi každý uvědomuje. Méně už se ale ví, jak velký jejich přínos skutečně je. Například takový průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí," uvedl botanik Václav Větvička.