Celé podzimní dopoledne 14. listopadu probíhal součinnostní nácvik našich podnikových hasičů s jejich kolegy z Hasičských záchranných sborů ČR a hasičů ČEZ, a.s. z lokalit Mělník, Prunéřov a Tisová.
Námětem bylo havarijní doplňování vody do technologie.
Hasiče na úvodním brífinku přivítali a popřáli načerpání nových zkušeností předsedkyně SÚJB Dana Drábová a ředitel elektrárny Jaroslav Jakub. Po úvodních slovech bylo celé dopoledne v režii velitele zásahu a řídícího cvičeni Josefa Čapka.
Všechny zúčastněné složky byly nejprve obeznámeny s námětem nácviku a možnými riziky, které lze na jaderné elektrárně očekávat. Po bezpečnostním proškolení začal praktický nácvik a hasiči postupně vytvořili hadicovou dálkovou dopravu vody od věží k výrobním blokům, současně prováděli kyvadlovou dopravu pomocí cisteren.
Součástí výcviku byl i zásah v kontrolovaném pásmu, kde se simulovalo doplňování vody do bazénu skladování vyhořelého paliva. Postupně se na reaktorovém sále vystřídali všichni vnější hasiči, kromě řidičů cisteren.
Hasiči v elektrárně cvičili již mnohokrát, ale po události na JE Fukušima byl změněn přístup a za zmínku stojí několik novinek s kterými se museli účastníci cvičení vypořádat poprvé:
- zásah se prováděl na všech 4 blocích současně
- na reaktorových sálech probíhal nácvik ve tmě
- do výcviku byli zakomponováni i hasiči z klasických elektráren ČEZ, a.s., kteří by byli využiti při dlouhodobém zásahu nebo při likvidaci následků události
- vnější hasiči prováděli zásah v kontrolovaném pásmu a vybraní z nich si vyzkoušeli i dekontaminaci v hygienické smyčce.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto velice poučném nácviku aktivním přístupem i všem, kteří byli zapojeni do přípravy.
Petr Gallus, útvar havarijní připravenosti