V letošním roce podpořila nadace 263 organizací částkou 40 mil. korun, z toho na Vysočině a jižní Moravě využilo pro svůj rozvoj 34 neziskovek částku více než 5,5 milionu korun.
Grantové řízení Neziskovky – profesionální rozvoj sociální péče pro rok 2024 spustí Nadace ČEZ nově již v lednu příštího roku. "Neziskové organizace v něm mohou žádat až o 200 tisíc korun na svůj vlastní rozvoj: například na rozšíření a zkvalitnění poskytovaných služeb, vzdělávání personálu, nebo na zviditelnění organizace. Žádosti je možné podávat v průběhu ledna," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
Již pátý ročník unikátního grantu zaměřeného na pomoc těm, kdo sami pomáhají, spustí Nadace ČEZ v lednu příštího roku. Grantové řízení s názvem „Neziskovky – profesionální rozvoj sociální péče“ umožňuje neziskovým organizacím z oblasti přímé péče v sociální oblasti zaměřit pozornost na sebe a své zaměstnance.
V letošním roce například využila podporu 200 tisíc korun organizace Sdílení Telč, která poskytuje služby, které umožňují lidem zůstat v nemoci a ve stáří doma, kde mohou i díky hospicové péči dožít.
„Finanční podpora Nadace ČEZ nám umožnila vytvořit novou pozici poradkyně pro pozůstalé, která se věnuje individuální podpoře pozůstalým. Tuto službu vykonává speciálně proškolená sociální pracovnice a je pozůstalým velkou emoční podporou v náročném procesu truchlení. Poradkyně uvolnila ruce zdravotním sestrám, které se nyní mohou více věnovat narůstajícímu počtu pacientů,“ říká Eva Švecová, vedoucí fundraisingu a PR ve Sdílení Telč.
Mezi organizacemi, které byly nadací v letošním roce podpořeny bylo také mnoho oblastních charit na Vysočině a jižní Moravě. Jednou z nich také Oblastní charita Hodonín a kontaktní centrum Vážka.
Vážka poskytuje služby uživatelům nelegálních drog a alkoholu, osobám ohroženým závislostí na návykových látkách a patologickém hráčství a jejich blízkým osobám. Služba je poskytována v reakci na individuální potřeby klienta, řeší jeho nepříznivou sociální situaci a usiluje o prevenci vzniku a rozvoje dalších problémů souvisejících s užíváním drog.
„Díky finanční podpoře Nadace ČEZ došlo k posílení týmu o dalšího proškoleného pracovníka. Můžeme se nyní více zabývat terénní činností: oslovování uživatelů nelegálních drog v jejich přirozeném prostředí a sběrem pohozených použitých injekčních stříkaček, které jsou zároveň i rizikem přenosu právě infekčních nemocí,“ říká Jana McComb, HR a projektová manažerka.
V rámci projektu také podpořili informovanost veřejnosti, vytvořili nové letáky o rizicích přenosu infekčních nemocí, dostupnosti a průběhu testování.
V Oblastní charitě Třebíč proškolili všechny své zaměstnance v dovednostech první pomoci v rámci kurzů, které byly speciálně šité na míru pro pracovníky v sociálních službách.
„Právě pracovníci Charity se při výkonu své služby denně setkávají s lidmi s různým postižením, zdravotním omezením, či s rizikovým způsobem chování, s vážně nemocnými klienty a seniory, a tak víc, než kdo jiný se mohou dostat do situace, kdy je ohroženo zdraví či dokonce život někoho z nich, a je třeba rychle a konkrétně zasáhnout,“ říká Šárka Hotová, HR manažerka třebíčské Charity.
Hospice, stacionáře, azylové domy, denní centra, poradny nebo třeba terapeutické dílny mohou využít až 200 tisíc korun například na různá školení, konzultace či stáže, na rozšíření spektra svých služeb a zvýšení kvality poskytované péče, na získání registrace či známky kvality, na spolupráci s externími odborníky apod. Jako jeden z mála umožňuje tento grant hradit i mzdové náklady související s rozvojem a profesionalizací organizace.
„Obrovský zájem ze strany neziskovek nás utvrzuje v tom, že zřízení speciálního grantu zaměřeného právě na rozvoj těchto organizací byl krok správným směrem. Zvláště v oblasti sociální péče, která je psychicky i fyzicky vyčerpávající, je v zájmu celé společnosti, aby ti, kdo pečují o naše blízké nemocné, staré či nemohoucí, byli v zaměstnání spokojení, motivovaní a měli chuť dělat svou práci co nejlépe. Jsme rádi, že chuť se zlepšovat a rozvíjet má tolik organizací,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
Příjem žádostí v grantovém řízení pro rok 2024 proběhne od 2. do 31. ledna.
Podrobné informace o podmínkách nového grantového řízení najdou zájemci na webu Nadace ČEZ
Vyhlašovaná grantová řízení | Nadace ČEZ (nadacecez.cz)