V příštím roce uplyne deset let od doby, kdy byla v Ivančicích v den narození Alfonse Muchy – 24. července otevřena expozice tohoto ivančického rodáka, secesního malíře.
Svým nadáním zasáhl i do umění divadelního a literárního. Světově je Alfons Mucha proslulý především svými grafikami, plakáty, dekorativními či symbolickými obrazy a freskami. Nezapomenutelná je kolekce monumentálních pláten Slovanská epopej.
Expozice Alfonse Muchy se nachází v renesančním domě, v jehož zadním traktu se v roce 1860 narodil v nezámožné rodině. Během studií si přivydělával v Brně jako fundatista v chrámu na Petrově. Po nepřijetí na pražskou akademii nastoupil jako písař u ivančického soudu. Od roku 1879 pracoval dva roky v dílně divadelních dekorací ve Vídni. Poté odešel do Mnichova a odtud po dvou letech do Francie. V Paříži se přes noc stává uznávaným umělcem – dostal objednávku na plakát nejslavnější dámy Francie – Sarah Bernhardtové. Svou slávu si nejvíce získává kolem roku 1900, kdy bylo Muchovo umění možno spatřit na světové výstavě v Paříži téměř na každém kroku. V pařížském prostředí byl přijat jako dekoratér. Mucha má však vyšší ambice a přichází s naprosto šokující myšlenkou – Slovanskou epopejí, a proto v roce 1904 odjíždí do USA, aby zde získal prostředky na uskutečnění a zrealizování svého díla.
Zajděte do Ivančic na výstavu
Mnoho dalších zajímavostí a předmětů, které provázely Alfonse Muchu v životě, i dvě kopie pamětních desek, které darovalo město Ivančice Paříži a New Yorku u příležitosti 60. výročí úmrtí a 140. výročí jeho narození, můžete zhlédnout na výstavě „Ivančický rodák Alfons Mucha 1860 – 1939“. Expozice zachycuje celoživotní vztah A. Muchy k rodnému městu. Tematicky je rozčleněna do čtyř místností. Bronzová busta A. Muchy dominuje místnosti, která je věnována převážně životopisným datům, dokumentárním fotografiím, Muchovým osobním věcem a kopiím dokumentů. V další místnosti se můžeme seznámit s korespondencí, která zachycuje Muchův neustálý kontakt s rodným městem. Návštěvník zde zhlédne i umělcovy prvotiny a obrazy z mládí – portréty, věž ivančického kostela, titulní stránku desek obecní matriky města Ivančic. Kresba „Vzpomínka na Ivančice“ či návrh plakátu krajinské výstavy v Ivančicích jen potvrzují jeho vřelý vztah k rodnému městu.
Další místnost je věnována fotografické práci A. Muchy. Jsou zde vystaveny také známky, které A. Mucha vytvořil po vzniku první Československé republiky v roce 1918.
Výstavní sál je věnován malířské a grafické tvorbě. Jsou zde především skici k monumentálním obrazům z cyklu „Slovanská epopej“, studie ženských i mužských postav, konečné studie k vitrážím do okna katedrály sv. Víta v Praze.
Otevírací doba
Pondělí, středa
9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00
Úterý, čtvrtek, pátek
9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Sobota, neděle, státní svátky
13.00 – 17.00
Alena Hostašová