ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany v rámci probíhající odstávky prvního reaktorového bloku provádí také generální údržbu parních turín a kontroly všech jejich průtokových částí. Takto detailní kontroly provádí jednou za osm let, což odpovídá 113 tisícům provozních hodin. Zároveň technici v souladu s plánem obnovy zařízení vymění čtyři lopatky pátého kola nízkotlaké části turbíny.
V rámci probíhající 37. odstávky prvního výrobního bloku je plánováno téměř 20 000 úkolů pracovních příkazů. Velká část z nich se týká také sekundární části bloku a osmileté kontroly obou turbogenerátorů. „Při takto rozsáhlých kontrolách musíme demontovat celou statorovou i rotorovou část parních turbín a zkontrolovat všechny vnitřní části zařízení, jako jsou rotor, ložiska, rozváděcí kola a další. Současně s tím probíhá servis generátorů, takže to není nic jednoduchého, “ upřesňuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Cílem kontrol je zjistit opotřebování po více než 113 tisících provozních hodinách a odhalit vznik možných defektů, korozi a vyčistit zařízení od případných úsad. Technici k ověření používají magnetickou kontrolu lopatek a ultrazvukovou zkoušku závěsů lopatek.
„Zkontrolovali jsme stav zařízení a podle plánu vyměníme 4 rotorové lopatky za nové. V případě potřeby reagovat na stav zařízení máme v Dukovanech k dispozici dokonce dvě kompletní sady rotorů,“ dodává Roman Havlín.
Při výměně lopatek musí technici dodržet vyvážení rotoru, aby při otáčkách 3000 za minutu nedošlo k rozkmitání rotoru a poškození turbíny. Každá nová lopatka proto musí váhově odpovídat té původní. Povolená tolerance je pouhý 1 gram.
Lopatky 5. rotorové řady nízkotlaké části jsou ty nejdelší, které se v Dukovanech používají. Průměr olopatkovaného 5. oběžného kola je 324,42 cm Lopatka je dlouhá 94 cm a váží 44 kilogramů a otáčí se rychlostí 3000 ot/min. Demontáž, servisní práce, kontroly a opětovná montáž zabere zkušeným technikům více než měsíc. Další měsíc pak provádí testy a zkoušky jednotlivých zařízení před uvedením parních turbín do provozu.
„Elektrárnu Dukovany chceme, stejně jako Temelín, provozovat celkově nejméně 60 let, což odpovídá světové praxi. Tomu musíme přizpůsobovat jak investice, tak i rozsah kontrol. Právě perfektní znalost stavu zařízení je jednou z klíčových podmínek plánovaného provozu,“ vysvětluje rozsah prací člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.