Na komíně jaderné elektrárny zahnízdil pár sokolů stěhovavých a na svět přivedl čtyři mláďata.
Jaderné elektrárny patří mezi nejstřeženější objekty v České republice, a proto jsou doslova protkány nejmodernější zabezpečovací technikou. Sokolí oči, které od jara bdí nad elektrárnou Dukovany, nejsou součástí nového technického zařízení, ale patří páru živých sokolů, který zahnízdil na 125 m vysokém ventilačním komíně. Příroda tím dala energetikům k 35. výročí od zahájení jejího provozu dárek v podobě čtyř mláďat sokola stěhovavého.
Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ dlouhodobě ve svých elektrárnách Tušimice, Ledvice, Počerady, Prunéřov, Mělník, Trmice a nyní i v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, kde sokolí páry zahnízdily úplně poprvé. Celkem v průběhu 9 let z elektrárenských hnízd vzlétlo 84 mladých sokolů. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se ornitologům podařilo populaci sokolů na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nachází ve výškách nad 100 m. Proto se energetici v Dukovanech už před třemi lety rozhodli využít výšku ventilačních komínů a na každý umístili jednu budku k zahnízdění.
Kontrola hnízdiště v minulém týdnu přinesla ještě jedno překvapení, v podobě čtyř malých mláďat starých jen pár dnů. „Bylo to příjemné překvapení. Jedná se o mladý pár sokolů, a proto jsou pro mě sokolí čtyřčata nečekaným, ale krásným překvapením. Budu se opakovat, ale Skupinu ČEZ lze bez nadsázky označit za největší sokolí farmu v republice. Navíc byla bezesporu průkopníkem ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách,“ říká ornitolog Václav Beran a výzkumný pracovník společnosti ALKA Wildlife o.p.s . Instalovaná fotopast potvrdila dobrý stav sokolí rodinky.
Prostřednictvím vyplněného formuláře na tomto webu můžete zasílat návrhy na jména pro čtyři sokolí mláďata.
Vstup do formuláře ZDE.
Střežené prostory jaderných elektráren poskytují sokolům i zabezpečení proti ztrátám vajíček, ke kterému v přírodních podmínkách občas dochází. Zahnízdění sokolího páru proto ornitology potěšilo i v Jaderné elektrárně Temelín, kde by měla kontrola hnízda proběhnout už během následujících dní.