Jak to vše začalo? V červnu loňského roku jsme museli neplánovaně odstavit 4. blok z důvodu netěsnosti na svaru nacházejícího se na sekundární (nekontaminované) části potrubí jednoho z havarijních napájecích čerpadel, kterých je v elektrárně několik.
Nejednalo se o nijak významnou či technicky obtížnou opravu. Od zjištění závady až po opětovné najetí bloku uběhlo jen
5 dnů. Při řešení poruchy jsme při kontrole dokumentace zjistili, že zde byla před několika měsíci provedena pravidelná kontrola (pořízeny nové rentgenové snímky s vyhodnocením) s vyhovujícím závěrečným protokolem, což však nemohlo odpovídat skutečnosti. Z tohoto důvodu vedení elektrárny nařídilo rozsáhlou kontrolu dokumentace RTG svarů na všech blocích.
■ Kde byl problém?
Výsledky této kontroly přinesly nečekaná zjištění. V rámci zhruba tříměsíční kontroly byla prověřena dokumentace více než 12 000 svarů, z nichž velká část neodpovídala požadavkům dle platných norem a předpisů. Problém tedy byl v kvalitě dokumentace zařízení, nikoliv v jeho fyzickém stavu. Odchylky se týkaly dokumentace rentgenového snímku a v několika případech byly nalezeny podvržené snímky, proto měly nerelevantní vypovídající hodnotu. Neměli jsme tedy odpovídající dokumentaci, na základě které řešíme případná nápravná opatření (opravy apod.), prokazující vyhovující či nevyhovující stav svaru.
■ Jak se kontroly prováděly?
Některé odborné činnosti vyžadují dle norem speciální znalosti a zkušenosti. Pro práce v jaderné elektrárně to platí také a podmínky pro jejich výkon jsou ještě několikanásobně přísnější. Stejně tomu je i v případě provádění nedestruktivních kontrol svarů. Kontroly jsou zajišťovány firmami s odbornou kvalifikací a státní certifikací, které mají všechna potřebná a platná oprávnění dle legislativy. Pracovníci těchto společností pak prakticky provádí příslušné kontroly, v našem případě rentgenové snímky a jejich vyhodnocení, na základě kterého vystavují závěrečný protokol opatřený „kulatým razítkem“. Takto vytvořenou dokumentaci pak přebírají naši pracovníci technické kontroly a na základě výsledku závěrečného protokolu zajistí jeho opravu nebo zaevidují do systému kontrol. Kontrola prokázala chybné až podvodné chování pouze u jedné z firem, které
tyto činnosti na elektrárně prováděly.
■ Jaká opatření byla přijata?
S výsledkem kontrol byl ihned seznámen Státní úřad pro jadernou bezpečnost (dále SÚJB) a po posouzení výsledků na jednotlivých blocích jsem rozhodl o odstavení bloku č. 2 a 3. V tu dobu byl již od 28. 8. 2015 plánovaně odstaven blok č. 1 pro výměnu paliva a servisní a údržbovou činnost. Tímto okamžikem byl v provozu pouze jeden blok, a to blok č. 4. S okamžitou platností byla činnost pracovníků této jedné společnosti na provádění kontrol ukončena. Dále byla zavedena vícestupňová kontrola dokumentace a rozsah kontrol byl rozšířen o další zařízení. Blok
č. 4 mohl zůstat v provozu, protože na dvou potrubních trasách tohoto systému byla provedena v nedávné minulosti oprava a z kontroly příslušné dokumentace bylo prokázáno, že je vše v pořádku. Tím bylo zajištěno plnění tzv. bezpečnostní funkce, která je pro jadernou elektrárnu klíčovou prioritou při jejím provozování.
■ Jak byl problém řešen?
Jediné možné řešení bylo provedení nových kontrol spočívajících v realizaci nových rentgenových snímků a nových vyhodnocení na všech svarech, u kterých bylo zjištěn nesoulad v jejich dokumentaci. Celkově bylo nutno na každém bloku provést nové rentgenové snímky na cca 1500 – 1700 svarech, následně je odborně vyhodnotit a případně opravit. Závady nebyly na výrobní technologii (potrubí velkých průměrů) nebo hlavních bezpečnostních systémech, ale převážně na malých impulsních či měřících trubičkách od „pojistných“ systémů. Na každém bloku byly opraveny stovky svarů. Nejednalo se o poruchy či závady, které by znamenaly bezprostřední vznik poruchy či netěsnosti, ale o tzv. indikace, které neodpovídaly provedení svaru dle norem, ale s ohledem na náš konzervativní přístup k zajišťování jaderné bezpečnosti byly tyto opravovány. Jednalo se o technicky i časově náročné činnosti. Na řešení tohoto prioritního úkolu pracovalo nepřetržitě přes 100 zaměstnanců elektrárny, další zaměstnanci firem prováděli nové diagnostické kontroly. Vše probíhalo nepřetržitě po dobu 5 měsíců.
Z důvodu probíhajícího řízení pro další dlouhodobý provoz bloku č. 1(dále jen LTO – Long Term Operation – tj. dlouhodobý provoz), byly kontroly prioritně prováděny na bloku č. 1 a současně na bloku č. 3. S ohledem na omezené kapacity a časovou náročnost probíhaly kontroly na bloku č. 2 jen v rámci volných kapacit. Na všech třech blocích bylo odstávek využito i pro provedení servisních a údržbových prací, které byly plánovány v nadcházejícím období, nebo pro mimořádnou údržbu.
U bloku č. 1 byl v prosinci z důvodu LTO rozšířen okruh kontrolované dokumentace a najetí bloku, původně plánované na konec roku 2015, muselo být posunuto do následujícího roku na přelom ledna a února. Z tohoto důvodu ČEZ požádal SÚJB o přerušení správního řízení na další dlouhodobý provoz tohoto bloku a současně požádal o prodloužení stávající licence na jeho provoz do 31. 3. 2016. Oběma žádostem SÚJB vyhověl.
Kontroly na bloku č. 3 byly v prosinci úspěšně ukončeny a blok byl 29. 12. 2015 opět uveden do provozu. Od tohoto okamžiku elektrárna vyráběla 50 % svého dosažitelného výkonu. Uvolněné pracovní kapacity z bloku č. 3 byly přesunuty na blok č. 2 a počátkem února byly dokončeny všechny definované kontroly na obou odstavených blocích (1 a 2). V závěru ledna byla zahájena etapa najíždění bloku č. 1, který po provedených závěrečných zkouškách a drobných opravách dosáhl ve čtvrtek 11. 2. 2016 tzv. minimálního kontrolovaného výkonu a postupně byl převeden do běžného výkonového provozu. Paralelně s najížděním bloku č. 1 probíhal také náběh bloku č. 2, který začal vyrábět elektrickou energii od 15. 2. 2016.
Blok č. 4 byl plánovaně odstaven 6. února. V průběhu odstávky proběhne pravidelná výměna 1/5 paliva. Dále budou provedeny kontroly svarů, realizována řada dalších plánovaných činností a dokončeny investiční akce spojené s modernizací a zvyšováním seizmické odolnosti elektrárny.
■ Kde se stala chyba a jaká další opatření budou realizována?
I přes zajištění vysoce odbor-ných činností, jakými je provádění nedestruktivních kontrol svarů odborníky se státním osvědčením a certifikací, vnímáme tento problém také jako naše pochybení nastaveného systému technické kontroly.
Interně byla ustanovena vyšetřovací komise, která má definovat kořenovou příčinu a navrhnout další organizační a systémová opatření, aby se podobná záležitost neopakovala. Současně ČEZ v listopadu loňského roku podal na místně příslušné státní zastupitelství podnět k prošetření. Trestní oznámení na spáchání trestního činu bylo podáno také Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.
Celá událost je pro nás velkým ponaučením, že se nesmíme za žádných okolností nechat „ukolébat“ výbornými výsledky třicetiletého provozování naší elektrárny, ale naopak. Musíme sami sebe stavět do role tazatele a neustále prověřovat naše způsoby a porovnávat je s nejlepší světovou praxí. Jenom tak se opět vrátíme k našim dosavadním výsledkům. Provoz elektrárny byl a i nadále je bezpečný. Bezpečnost provozu je podložena provedenými kontrolami a mnoha zkouškami zařízení i celé technologie.
Jsem přesvědčen a udělám pro to vše, co je v mých silách, že se z této události ponaučíme a i nadále budeme spolehlivým a bezpečným provozovatelem Jaderné elektrárny Dukovany a vaším dobrým sousedem. Stejně jako tomu bylo v minulosti, i v letošním roce jsme připraveni podpořit společenský, kulturní i sportovní život ve vašich obcích a městech.
Přeji vám i vašim rodinám spokojené a šťastné žití.