V minulém týdnu prověřoval činnost Jaderné elektrárny Dukovany osmičlenný mezinárodní tým Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO), který vedl Slovák Ján Ňaňo.
Mohl byste zhodnotit průběh mise WANO PR v EDU?
Z mého pohledu byla mise připravena velmi dobře, elektrárna se věnovala všem oblastem, které byly navržené ke zlepšení při řádné misi před dvěmi lety. Ve všech oblastech byly podány informace o podniknutých aktivitáchi o plánech do budoucna. Tým, který jsem vedl, byl také výborně připravený, Moskevské centrum WANO vybralo kompetentní odborníky na každou pozici. Jsem také spokojen s prací týmu elektrárny i s prací týmu zahraničních expertů. Jsem přesvědčený, že jsme společnou prací přispěli k tomu, že se může elektrárna Dukovany dále posouvat a vylepšovat svou činnost.
Zúčastnil jste se také setkání zaměstnanců elektrárny Dukovany s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Jak toto setkání hodnotíte?
Z mého pohledu je to dobrý prvek firemní kultury. Generální ředitel se setkal s velkým množstvím zaměstnanců elektrárny, bylo to osobní setkání. Je pravdou, že se lidé dostanou k vyjádření generálního ředitele přes média, ale osobní kontakt je vždy lepší. Navíc se mohli zaměstnanci dotazovat napřímo, bylo zřejmé, že otázky neprochází žádnou cenzurou. Myslím si tedy, že to bylo velmi užitečné setkání. Generální ředitel také sdělil zaměstnancům informace, které se běžně nedozví. Přiblížil jim totiž aktuální energetické trendy z globálního a celevropského hlediska.
A váš osobní pohled na budoucnost jaderné energetiky v Česku, na Slovensku i v celé Evropě?
Nejsem žádný prorok, proto bych nechtěl odhadovat dopředu, ale myslím si, že se nemůžeme postavit do pozice, kdy bychom nechali všemu volný průběh. Je třeba budoucnost ovlivňovat. V Evropě jsou dva hlavní směry, jak o tom také mluvil váš generální ředitel. Jeden je francouzský, kdy je počítáno s jadernou energetickou, i když některé prvky rozvoje nejsou tak silné, jako v minulosti. Na druhé straně se ustupuje od jaderné energetiky, jako v Německu. Z mého pohledu se jedná v německém případě o závažnější problém než jen energetický. Je ovlivňován charakter samotné evropské civilizace, v tomto případě minimálně německé. Nejsou doceňovány následky, které to bude mít na ekonomiku ani na všeobecnou životní úroveň obyvatelstva. Lidé, kteří to takto prezentují, se staví do pozice, že nemusí analyzovat. Pouze věří, že to bude takto lepší, ale to je pro mnoho lidí málo přesvědčivé.
Co vás osobně v budoucnu čeká, z čeho máte radost, co děláte ve volném čase?
Mám sedm dětí a pět vnoučat, ze kterých mám velkou radost. Volný čas trávím s nimi a s manželkou, ale hodně také pracuji jak doma, tak na zahradě. Občas si tak vyjedu na kole. Zkrátka, vždy se můžete z něčeho těšit.