Třebíčská společnost Nuvia vyvinula systém na přesné měření radiace pomocí dronu.
Společnost NUVIA (do roku 2012 známá jako ENVINET) vyvinula nový monitorovací systém, který dokáže za použití bezpilotních prostředků (například dronů) velmi rychle a přesně lokalizovat zdroj možného radioaktivního záření i změřit úroveň případné radiace.
Technologie s názvem DRONES-G byla vyvinuta ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem, který se dronům věnuje již dlouhou dobu.
Bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) je velmi sofistikovaný letoun. Lze jej použít v různých letových režimech, od manuálního ovládání až po plně autonomní režim na velké vzdálenosti, což je žádoucí například při práci v kontaminovaných oblastech. Zároveň musí být odolný a funkční v extrémních terénních a meteorologických podmínkách. Byl vyvinut pro náročné bezpečnostní aplikace a používá jej i Armáda ČR a Policie ČR.
Monitorovací systém, vyvinutý v NUVIA, může být využit při sanaci lokalit po těžbě uranové rudy, v oblastech, kde v minulosti operovaly vojenské jednotky, i v místech, kde se historicky nacházejí různé typy odpadů, které mohou obsahovat kontaminované předměty. Takto vybavené drony mohou být velkým přínosem při kontrole nelegálního transportu jaderných materiálů.
Výhodou nové technologie, která nemá ve světě konkurenci, je právě použití levnějších bezpilotních prostředků. Například, v případě lokální havárie, kdy unikne malé množství radioaktivních látek nebo se ztratí zdroj obsahující radionuklidy – takové zářiče se běžně používají v geologii, ale i v průmyslu, třeba při testování skrytých vad ve výrobku – je daleko flexibilnější a levnější použít malý dron. Ten za krátký čas zmapuje lokální havárii a určí zdroj kontaminace v místech, kde by měření klasickými pozemními prostředky, tedy vozidly nebo ručními detektory, zabralo násobně více času nebo je oblast pro jejich použití špatně dostupná. Nasazení vrtulníku by však bylo finančně nákladné. DRONES-G obstojí i v oblasti s vysokou úrovní radiace, která je pro lidské zdraví škodlivá.
Ovládání systému probíhá pomocí dvou počítačů, jeden slouží k zobrazování naměřených dat na mapě monitorovaného území a k ovládání dronu a druhý zobrazuje podrobnější data z měření. Dron přitom létá v plně autonomním režimu, kdy mu pilot dopředu stanoví program monitorování.
Pro případ potíží je dron vybaven automatickým padákem, který se otevře do jedné vteřiny a zabrání tak poškození citlivých přístrojů, nesených na palubě.
Hmotnost celého systému včetně pohonného akumulátoru, který mu umožní vydržet ve vzduchu až 40 minut, akumulátoru napájecího měřicí přístroje a samotných radiometrických „podvěsů“, je okolo 15 kilogramů. Dron se při měření pohybuje ve výšce 15 až 25 metrů, která je optimální pro měření radiační situace na povrchu. Dosah přenosu dat je zhruba 5 kilometrů, ale v praxi stačí výrazně méně. Dron dokáže létat i při silném větru a za deště.
NUVIA není ve světě ani v našem regionu žádným nováčkem. Za 23 let své existence se vypracovala mezi světovou špičku ve vývoji a výrobě systémů radiačního monitoringu. Firma dodala a servisuje celostátní síť včasného zjištění pro případ jaderné nebo radiační události na území České republiky, loni na podzim instalovala portálové monitory radiace na významném evropském letišti, jednotkám Integrovaného záchranného systému ČR dodává zařízení, které slouží k identifikaci nelegálního pohybu jaderného materiálu. V současné době realizuje zakázku na 18 přenosných monitorovacích portálů pro Hasičský záchranný sbor České republiky.
Tyto unikátní technologie pro měření radiace, od ručních detektorů přes monitorovací systémy, umístěné ve vozidlech a vrtulnících, až po plně vybavené mobilní laboratoře vyvíjí a realizuje NUVIA ve svém technologickém centru v třebíčské průmyslové zóně.
Larisa Dubská