Vesmír vždy lákal. Děti i dospělé. Sokolovna v Náměšti nad Oslavou se v předposlední březnový týden proměnila v takový malý vesmír. Ovšem s obřími modely raket i Měsíce.
Právě nafukovací model Měsíce s průměrem pěti a půl metru, který stál na trávníku u sokolovny, byl nejfotografovanějším exponátem.
Pořádající spolek Jé Té Pádlo se k akci vrátil ve spolupráci s dalšími městskými organizacemi a s podporou vedení města po tříleté pauze zapříčiněné covidem-19 i rekonstrukcí náměšťské sokolovny.
Jak se stát pilotem?
Dopoledne se tu střídaly školy, odpoledne patřilo mimoškolním aktivitám dětí i širší veřejnosti. Žáky mateřské školy a nižších ročníků základní školy zaujal popis jedno dne na kosmické stanici, vyšší ročníky zase přednáška o novém programu ARTEMIS, který obnovuje průzkum Měsíce, v podání předních českých odborníků a popularizátorů kosmonautiky Tomáše Přibyla a Milana Halouska. Žákům 9. tříd byly určeny i semináře o uplatnění leteckých a kosmických technologií v geografických informačních systémech, o tom, jak se stát vojenským pilotem.
Setkání s kosmonautem
Organizátoři nabídli setkání se slovenským kosmonautem Ivanem Bellou, který byl členem rusko-francouzsko-slovenské posádky na palubě kosmické lodě SOJUZ TM-29. Plnil vědecké úkoly mise Štefánik. Jeho úkolem bylo například sledování vlivu gravitace na postembryonální vývoj japonských křepelek, které by mohly být zdrojem čerstvého masa pro kosmonauty. Do Náměště přijel i český potenciální astronaut Aleš Svoboda. Tento bojový pilot, který slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, vloni uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. O místo v týmu se ucházel v konkurenci 22 000 kandidátů z celé Evropy i dalších 200 zájemců z České republiky.
Letecké simulátory v obležení
Ve vestibulu si mohli návštěvníci prohlédnout největší sbírku podpisů kosmonautů a astronautů v ČR od Tomáše Přibyla z Technického muzea v Brně a výstavu „Pohledy do nebe“ od Petra Horálka. Kdo se vypravil na balkón, mohl se potěšit rozsáhlou výstavkou výtvarných prací žáků místních škol na kosmické téma. V přísálích byly instalovány „stánky“ s ukázkami činnosti Czech Rocket Society, sdružení vysokoškolských studentů pro kosmonautiku, dále PBS Velká Bíteš, která představila malé proudové motory a další části svého programu. Unikátní byl raketový dron společnosti OTESPACE. V „pekle“ si mohli zájemci vyzkoušet prostředky nočního vidění v režii 22. základny vrtulníkového letectva. V obležení dětí, ale i dospělých, byly dva letecké simulátory. Jeden, v kabině Mig-21 předvádělo Letecké muzeum Koněšín, druhý, plně digitální katedra letectva Univerzity obrany.
Starší žáci základních škol předvedli, pod vedením svých učitelů, nižším ročníkům ŽŠ zajímavé fyzikální a chemické pokusy.
Děti si vyrobily rakety, vesmírné lodě i kosmické smetí
Další zajímavé aktivity se konaly také v přilehlých venkovních prostorech. Doslova v obležení dětí a rodičů byla dílna na výrobu raket z PET lahví. Dětští konstruktéři si své rakety hned venku vyzkoušeli. Menší děti se zase věnovaly výrobě mimozemšťanů a kosmického smetí.
K vidění byly i nové obří modely raket z dílny Jé Té Pádlo, kterými jsou největší současné rakety. Měsíční raketu SLS–Space Launch System jste nemohli přehlédnout před sokolovnou, Muskova Starship-Superheavy zase vedle jeviště. Spolek začal vyrábět obří modely raket původně z recese jako kulisu k tematickému plesu. Většinou jsou v měřítku 1:15. Dnes už je spolek půjčuje i na výstavy do hvězdáren a planetárií.
Foto: Jiří Polehla