Rozhovor

Daniel Šulc: Infarktů přibývá hlavně kvůli špatné životosprávě

30. 03. 2014

Během Dne prevence, který uspořádala třebíčská nemocnice, tamní lékaři upozornili mimo jiné na alarmující počet infarktů – zdravotního problému, kterému se dá předejít zdravým životním stylem.

Jaká je prevence infarktu a dalších srdečních onemocnění?

Především je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu. V současné době je však trend spíše opačný, a přibývá tak pacientů s infarkty ve velice mladém věku. Důležité je také říci, že většinu z nich tvoří kuřáci. Rizikových faktorů je samozřejmě mnohem více, ale obecně můžeme říci, že styl života, který v současnosti vedeme, je příčinou toho, že množství infarktů stále roste.

Náš region si v počtu srdečních onemocnění stojí jak? Jak častá jsou tato onemocnění?

Velice častá. Po některých nádorových onemocněních jsou právě infarkty a další nemoci srdce nejčastějšími příčinami hospitalizací i následných úmrtí. Takže můžeme říci, že s většinou pacientů, kteří se u nás dlouhodobě léčí, se později bohužel setkáváme i na jednotce intenzivní péče, kdy u nich léčíme velmi akutní stavy. 

K léčbě vašich pacientů používáte i tento přístroj. Má nějaký speciální název?

My mu říkáme echo. Vyšetření se pak celým názvem nazývá echokardiografie.

A k čemu slouží?

Je to takzvaný ultrazvuk, který slouží k vyšetření srdce. Umožňuje nám sledovat srdeční činnost a odhalovat nejrůznější rizikové nepravidelnosti. Můžeme na něm rozpoznat například poruchu funkce levé komory, která je nejdůležitější částí našeho srdce, ale třeba i onemocnění srdeční svaloviny.

Takže tento přístroj používáte především na ambulancích, abyste zjistiti v jakém stavu se pacient nachází?

Ano. Na ambulancích nám pomáhá sledovat především vývoj zdravotních problémů u pacientů, kteří k nám s nějakým zdravotním problémem přicházejí pravidelně. Ultrazvuk lze však využívat i při vyšetření akutních stavů na jednotce intenzivní péče, kde díky němu dokážeme poměrně rychle a přesně diagnostikovat například infarkt.