Rozhovor

Daneš Burket: Zajišťujeme technickou podporu pro všechny elektrárny

04. 09. 2015

Od roku 2007, kdy vznikl Centrální inženýring, vede Daneš Burket útvar Technická podpora, který zajišťuje poměrně pestrou škálu činností od řízení dokumentace přes informační systémy elektráren, řízení životnosti zařízení až po zajištění technických kontrol a diagnostik a to všechno nejen pro naše dvě jaderné elektrárny, ale i pro klasické a vodní elektrárny.

Daneši, můžete představit svoji práci? Co je vaším úkolem a jak tato část zapadá do systému?

Práce je to nejen pestrá a zajímavá, ale i velmi inspirativní, protože v našem útvaru máme spoustu špičkových odborníků, z nichž někteří jsou uznávanými kapacitami nejen u nás, ale i ve světě. Celkem náš útvar čítá bezmála 180 kolegyň a kolegů. Z pohledu systému vykonáváme činnosti v několika procesech – od bezpečnosti přes údržbu až po procesy inženýringu. Jako centrální útvar, který zajišťuje technickou podporu pro všechny elektrárny divize Výroba, jsme dislokovaní od Tisové až po Dětmarovice, takže většina z nás je stále na cestách.

Co konkrétně váš útvar dělá pro Dukovany?

Jak už jsem zmiňoval, zajišťujeme činnosti pro všechny elektrárny, ale samozřejmě, že z pohledu klíčového milníku, který nás letos v souvislosti s LTO čeká je velká část našich priorit směřována právě sem. Konkrétně mohu zmínit například zajišťování svědečného programu v rámci řízení životnosti tlakových nádob reaktoru, ale naše činnosti pokrývají prakticky všechna důležitá zařízení od turbín, přes potrubí a kabely až po armatury.

V provozu a údržbě potkáváte naše kolegy dnes a denně – jednou z našich vlajkových lodí je například útvar speciálních kontrol, který zajišťuje unikátní činnosti kontrol nejrůznějšími manipulátory na zařízeních primárního okruhu a nejen tam.

Jaký je váš běžný pracovní den?

Těžko hledat běžný nebo typický pracovní den. Většinu týdne trávím v Praze na centrále v koloběhu mnoha jednání, ale snažím se alespoň jednou nebo dvakrát za týden být mezi kolegy na elektrárnách, aby člověk nebyl odtržený od provozu. No a zbytek času, stejně jako většina kolegů z centrálních útvarů trávím ve svém druhém domově – v autě :-)

Dotkne se vašeho útvaru třicáté výročí zahájení provozu v Dukovanech?

 

Samozřejmě, velká část našeho útvaru je pevně spjata s dukovanskou elektrárnou a i já tady mám už jednadvacátým rokem svoji základnu. Takže nejen pro mě je tato elektrárna srdeční záležitostí a jsem hrdý na to, že ji všichni bereme za svou a máme mezi sebou skvělé vztahy – ať už jsme z centrálních útvarů nebo kmenoví zaměstnanci elektrárny. Osobně už se mohu počítat skoro mezi pamětníky, protože jsem zažil oslavy 10. i 20. výročí zahájení provozu, v květnu jsme si připomněli 30. výročí zahájení zkušebního provozu prvního bloku a pevně věřím, že budu u toho, až budeme slavit minimálně ještě další dvě nebo tři desetiletky bezpečného a efektivního provozu.

 

Spolupracujete na projektu LTO, případně na přípravách výstavby 5. bloku? Jaký je váš názor na prodlužování provozu Dukovan?

Když v roce 2007 vznikl náš útvar, dostali jsme do kompetence i řízení životnosti a LTO. To bylo v době, kdy to zdaleka nebyl tak populární pojem jako dnes. Už tehdy jsme začali pracovat na technicko-ekonomické studii prodloužení provozu elektrárny. Následně jsme zaváděli celý systém řízení životnosti, což je jednou z klíčových podmínek pro dokladování připravenosti zařízení pro provoz za projektovou životnost. A doposud zajišťujeme v rámci projektu LTO klíčové podklady pro podání žádosti o licenci a moji kolegové vedou v projektu některé pracovní skupiny. Takže se při vší skromnosti mohu spolu se svými kolegy považovat za jednoho z duchovních otců tohoto dnes nejvýznamnějšího projektu v rámci celé Skupiny ČEZ. O tom, jaký má nejen pro celou Skupinu ČEZ, ale i pro celý zdejší region prodloužení provozu elektrárny význam, už bylo řečeno všechno a mnohokrát, takže by to bylo na tomto místě nošením dříví do lesa.

Z pohledu přípravy nového bloku jsme se podíleli například na zpracování Koncepce lokality a s kolegy z útvaru Výstavby jaderných elektráren úzce spolupracujeme i na dalších činnostech, kde jsou využívány naše expertní znalosti.

________________________________________________________

 

S jakými problémy se nejčastěji setkáváte a jak hledáte řešení?

 

I to je velmi pestré – vykonáváme jednak standardní činnosti jako je pravidelné hodnocení stavu zařízení, zajišťujeme diagnostiky a technické kontroly a dohled nad dodavateli nebo přejímky ve výrobě a při montáži na elektrárnách, ale podílíme si i velmi významně například na řešení poruch.

Předpokládám, že hledat nové postupy a zdokonalujete metody, které využíváte.

Snažíme se o vlastní vývoj, o čemž svědčí i to, že jsme v posledních letech realizovali třináct projektů v rámci programu Výzkum a vývoj, kde jsme například vyvinuli nové metody na diagnostiku parovodů, metody na hodnocení a predikci únavové životnosti svarových spojů nebo metody na diagnostiku nepřístupných kabelů a potrubí. Pyšní jsme i na to, že jsme jako první v Evropě použili zcela unikátní metodu měření nánosů kotlových trubek, díky čemuž se podařilo významně zvýšit disponibilitu klasických elektráren.

 

Jak spolupracujete s dalšími odděleními? Spolupracujete při řešení problémů i s kolegy ze zahraničí nebo se někdy musíte popasovat i s problémy, před nimiž žádný z vašich předchůdců nestál?

 

Samozřejmě, velmi úzce spolupracujeme nejen s kolegy z elektráren, pro které tu nakonec jsme především, ale i s centrálními útvary, protože zajišťujeme podporu i například pro náš Asset management nebo útvar Bezpečnost. Abychom stále drželi krok se světem a mohli se srovnávat s nejlepší mezinárodní praxí, využíváme naše členství v několika organizacích jako je například organizace EPRI, což je sdružení desítek provozovatelů jaderných a klasických elektráren od Spojených států až po Japonsko nebo evropského sdružení Nugenie či VGB zaměřeného na klasické elektrárny. Velmi intenzivně samozřejmě spolupracujme s kolegy z Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kde se nám například podařilo, že náš program řízení životnosti hlavních cirkulačních čerpadel je jako vzor přílohou návodu na řízení životnosti jaderných elektráren. Ano, dost často řešíme i unikátní problémy nebo spolupracujeme na velkých mezinárodních projektech, jako například Accept, což je společný projekt několika světových provozovatelů jaderných elektráren zaměřený na řízení stárnutí betonů.