České jaderné elektrárny projdou ročně desítkami nejrůznějších stavebních a technických úprav. Způsob jejich řešení má na starosti oddělení Technologie strojní a stavební, které vede Ctirad Ondrák.
Název vašeho oddělení je poměrně složitý. Jaké jsou jeho úkoly?
Náš útvar je součástí centrálního inženýringu a hlavní náplní jeho práce je inženýrská podpora JE a to v několika oblastech. Tou základní je příprava modifikací technologie ve strojních a stavebních částech prováděných na obou českých jaderných elektrárnách. Modifikace v oblasti elektro a MaR připravují kolegové z oddělení elektro, MaR, které vede pan Josef Kotek. Náš útvar také posuzuje události vzniklé na jiných elektrárnách z pohledu jejich možného výskytu na našich JE a navrhujeme opatření, abychom tento výskyt minimalizovali. Dále hledáme ekvivalenty za zařízení, které se již nevyrábí, poskytujeme služby pro optimální nastavení údržby zařízení JE a v neposlední řadě se účastníme provádění desetiletých hodnocení bezpečnosti českých jaderných elektráren nazývaných PSR (periodic safety rewiev).
Dotkne se vašeho oddělení třicáté výročí zahájení provozu v Dukovanech?
Určitě se již dotklo. A to v přípravě elektrárny pro další provoz a i v období po roce 2015. V období přípravy jsme chystali řešení bezpečnostních nálezů IAEA, nápravných opatření z PSR po dvaceti letech provozu a v neposlední řadě nápravných opatření vzešlých ze stress testů JE. Po roce 2015 nás pak čeká příprava řešení nápravných opatření z PSR po třiceti letech provozu tak, aby technická úroveň elektrárny byla i nadále srovnatelná s těmi nejmodernějšími jadernými zařízeními. A samozřejmě nás čeká příprava mnoha dalších modifikací, reagujících na aktuální stav zařízení a na jeho vylepšení podle současných znalostí a úrovně vědy a techniky.
Do jaké míry je vůbec možné jaderné elektrárny renovovat a vylepšovat?
Teoreticky je možné zlepšovat cokoli, a to prakticky do nekonečna. V praxi však dochází k situacím, že některé rekonstrukce by byly natolik nákladné, že by bylo z ekonomického hlediska zcela nesmyslné je provádět. Takže vylepšovat určitě ano, všude tam, kde náklady na vylepšení jsou adekvátní získaným výsledkům, v oblasti bezpečnosti, spolehlivosti a udržovatelnosti.
Kdo rozhoduje o tom, které úpravy musíte provést?
Některé úpravy JE musíme provést. Tyto modifikace jsou povinné a reagují na požadavky národní legislativy. Realizace ostatních modifikací je schvalována z různých úrovní managementu podle výše nákladů na jejich realizaci. Požadavky národních i evropských právních předpisů se neustále novelizují. Jedním z našich úkolů je všechny novinky sledovat a zajistit, aby je české elektrárny splňovaly a to pokud je modifikace rozumně proveditelná.
V českých jaderných elektrárnách funguje i oddělení přípravy a realizace projektů. Do jaké míry s ním spolupracujete?
Každá modifikace probíhá několika fázemi. Naším úkolem je příprava technického zadání projektu. Při znalosti řešeného rizika navrhujeme varianty možného snížení či odstranění jeho dopadů do provozu a jeho bezpečnosti. Poté co připravíme konečný záměr projektu ve vybrané variantě řešení, předáváme veškerou dokumentaci kolegům z oddělení přípravy a realizace investic. Ti zabezpečí projektovou přípravu, stanoví harmonogram realizace, s útvarem nákupu nasmlouvají dodavatele a dozorují realizaci díla až do jeho ukončení a předání do užívání provozovateli. Případné změny v technickém zadání řeší v součinnosti s naším útvarem.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Náš útvar není příliš zatížen operativními záležitostmi. Naše činnost je prováděna na základě dlouhodobého plánu. Někdy se však může vyskytnout problém, který musí být řešen zrychleným postupem. Tyto případy vznikají převážně v průběhu pravidelných odstávek bloků. V takových situacích s komplikacemi pomáhá i náš útvar. Hlavní náplní mojí práce je řídit chod útvaru jak v Dukovanech, tak v Temelíně a vytvářet podmínky, abychom připravovali technická zadání modifikací v požadovaném termínu a kvalitě.
Kolik úkolů ročně musíte splnit?
V současnosti máme rozpracovaných asi 200 akcí na obou lokalitách. K tomu navíc každý měsíc dostáváme na zpracování asi desítku nových požadavků.
Platí rovnice, že čím jsou elektrárny starší, tím více práce máte?
S postupným stárnutím elektrárny přichází problémy s udržovatelností a spolehlivostí zařízení. Někteří výrobci a dodavatelé původního zařízení již nejsou na trhu. S tím souvisí nedostatek náhradních dílů pro opravy. Rovněž se snižuje spolehlivost zařízení z důvodu končící životnosti a jeho provozním opotřebením. Hodně nových úkolů jsme měli také v souvislosti s nešťastnými událostmi, které zasáhly elektrárnu v japonské Fukušimě. Po tamější nehodě prošly Dukovany i Temelín velmi podrobnými kontrolami, z nichž vzešla potřeba výstavby nových bezpečnostních prvků, jejichž realizace byla velice složitá.
Spolupracujete při řešení problémů i s kolegy ze zahraničí nebo se někdy musíte popasovat i s problémy, před nimiž žádný z vašich předchůdců nestál?
Obecně platí, že elektrárny stejného typu většinou mají i stejné problémy. Při hledání variant řešení složitějších problémů se dotazujeme na způsob jeho vyřešení na partnerských elektrárnách. Podporu máme také v EPRI. V současné době řešíme problematiku související s oblastí těžkých havárií na ETE. To je zrovna případ, kdy navrhujeme technické řešení jako první z provozovatelů VVER 1000.
Text a foto Eva Fruhwirtová