Čistý zisk skupiny ČEZ za první čtvrtletí stoupl meziročně o 32 procent na téměř deset miliard korun.
Významný podíl na tom měla úspěšná obchodní strategie společnosti. Tržby klesly o čtyři procenta na téměř 52 miliard korun. Hospodářské výsledky, které překonaly očekávání trhu, dnes zveřejnila firma. Analytici odhadovali čistý zisk na úrovni 7,4 miliardy korun.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o pět procent na 20 miliard korun. Růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. "Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 miliardy korun více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
"První čtvrtletí bylo až nečekaně dobré, uvědomíme-li si, že ČEZ nehrálo do karet teplejší počasí, meziroční pokles prodejních cen elektřiny a pokračující odstávky v Jaderné elektrárně Dukovany," řekl dnes ČTK analytik Petr Hlinomaz. Upozornil na to, že objemy odstávek v jaderných elektrárnách byly ale během čtvrtletí asi o třetinu nižší, než byl výhled společnosti na přelomu loňského a letošního roku. "To mohl být jeden z pozitivních faktorů, který nakonec pomohl," podotkl. Ve výsledcích se podle něho projevuje také pokles investic.
Akcie ČEZ dnes po otevření pražské burzy reagovaly více než pětiprocentním růstem, avšak takto silný růst neudržely. Po poledni se obchodovaly výše o 2,27 procenta na 436,90 Kč.
Podle Beneše na výsledky pozitivně působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fantanele Vest a Cogealac. Kladně se odrazily i kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření skupiny meziročně o 1,3 miliardy korun.
Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o pět procent, zejména kvůli odstávkám jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu vzrostl o 12 procent. Prodej tepla byl meziročně vyšší o tři procenta.
Očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý letošní rok ponechává ČEZ na úrovni 60 miliard korun a očekávaný čistý zisk na úrovni 18 miliard korun. "Dnes reportované hodnoty tvoří 33,4 procenta celoročního cíle EBITDA a dokonce 55,3 procenta cíle na čistý zisk. Z tohoto důvodu považujeme projekce za konzervativní s možností zvýšení během roku," míní analytik J&T Banky Bohumil Trampota. To, že ČEZ cíle během roku změní, nevyloučil dnes ani finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Beneš na dotaz ČTK dnes také uvedl, že ČEZ už kvůli problémům se svary v Jaderné elektrárně Dukovany nikoho dalšího z funkcí odvolávat nebude, generálním ředitelem elektrárny zůstává Miloš Štěpanovský. Na konci dubna ČEZ bez bližších podrobností uvedl, že odvolal z funkcí některé pracovníky, kteří byli za problémy svarů zodpovědní. "Konkrétní jména zveřejňovat nebudeme, ale je to konečné. Pokud pan Štěpanovský v tuto chvíli sedí na pozici ředitele elektrárny Dukovany, tak to znamená, že toto zemětřesení přežil," uvedl dnes Beneš.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.
ČTK