Starostové Dukovan a Rouchovan se zúčastnili ve Španělsku semináře, který řešil nakládání s radioaktivními odpady.
Jako členové GMF (Group of European Municipalities with Nuclear Facilities – města v Evropě s jaderným zařízením na svém území) jsme na přelomu února a března společně s kolegy Vladimírem Černým, starostou Rouchovan, Ladislavem Éhnem,starostou Kalné nad Hronom (JE Mochovce) a Alenou Jelušovou – starostkou Madunic a členkou rady Združenie miest a obcí regionu Jaslovské Bohunice přijali pozvánku na seminář GMF konaný ve španělském městě Hornachuelos (cca 80 km od města Cordóba) na téma nakládání s radioaktivními odpady.
Seminář konaný v malebném andaluském městečku Hornachuelos probíhal první den formou prezentací přítomných zástupců. I my jsme měli připravenou prezentaci, kterou jsme zúčastněným přiblížili a vysvětlili situaci s ukládáním radioaktivních odpadů u nás, v České republice. Bylo velmi zajímavé si vyslechnout prezentace o tomto tématu z různých zemí Evropy. Druhý den jsme si prohlédli centrální sklad nízkého a středně radioaktivního odpadu „El Cabril“. Setkávání s kolegy z různých evropských zemí, výměna názoru a získávání informací od kolegů starostů s jadernými zařízeními na katastru je obrovskou zkušeností. Jsou to studnice názorů, informací, postřehů, které jsou k nezaplacení.
Škoda, že evropská politická scéna podléhá tlakům „nejaderníků“ a od jádra se upouští. Tato organizace se snaží o to, aby veřejnost mohla vyjádřit sama svoji podporu k jaderné energetice, jako nezbytnou součást vývoje naší společnosti do budoucna.
Ještě jedna poznámka na úplný závěr kapku mimo téma. Jelikož jsme vyrazili na bezmála třítisícovou trasu osobním automobilem a ne letecky. Člověk si cestou uvědomí, proč jsou v obchodech olivy, pomeranče, česnek a jiné většinou „Made in Spain“. Z letadla ani z mapy vám totiž nedojde, jak je Španělsko ve skutečnosti rozlehlé.
Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany