Tuzemská firma ÚJV Řež získala novou lukrativní zakázku. V příštích letech totiž bude odvážet použité jaderné palivo ze zemí, kde by hrozilo jeho zneužití teroristy.
Ghana, Nigérie, Sýrie či Pákistán. Všechny tyto země v současnosti používají jaderná zařízení a ve všech těchto zemích podle mezinárodních organizací hrozí, že by se mohly radioaktivní látky dostat do nepravých rukou a v krajním případě by dokonce mohly posloužit jako zbraň teroristů.
Zabránit tomu má i česká akciová společnost ÚJV Řež, většinově ovládaná polostátním energetickým gigantem ČEZ.
Firma má v období mezi lety 2017 a 2020 zajišťovat odvoz použitých jaderných látek z rizikových zemí do bezpečí – konkrétně do Číny, kde tamější odborníci radioaktivní odpad zlikvidují. Čeští inženýři jsou tedy zodpovědní pouze za bezpečný transfer.
ÚJV Řež se však za dva roky rozhodně neocitne v neznámé situaci. Společnost, sídlící nedaleko od Prahy, se totiž na podobných projektech podílí už devět let.
V současné době například zajišťuje bezpečný vývoz vyhořelého paliva z Uzbekistánu a Gruzie do Ruska. V minulosti tam však nebezpečné látky vyexpedovala i z dalších 11 zemí.
Aktivity ÚJV Řež jsou součástí globálního projektu, který rozjely Spojené státy už v roce 1999. Jeho poslání bylo v době vzniku stejné jako dnes. Jen země, z nichž se radioaktivní materiály vyvážely byly jiné – například Ukrajina, Srbsko nebo Polsko.