Vstupní halu elektrárny Dukovany zdobí fotografie Františka Odehnala z Prostějova a Jakuba Mertla z Třebíče.
Barevné fotografie malebné Třebíče v kontrastu s černobílou fotografií, digitálně zpracované fantasy snímky, bizarní tváře i postavy vystupující ze snové krajiny. To vše uvidí stovky až tisíce procházejících pracovníků i návštěv JE Dukovany. Fotografie je možné shlédnout kdykoliv, zcela zdarma až do posledního dne letošního roku.
Vstupní prostor elektrárny Dukovany, který slouží hlavně k důležitým bezpečnostním procedurám před vstupem do areálu elektrárny, dlouhodobě zpříjemňují různé výstavy fotografií. Za posledních několik let se zde vystřídaly desítky známých i méně známých autorů fotografií, ale i básnických textů, které fotografie doplňují. Spojení současných výstav dvou autorů není náhodné. Zorganizoval je pracovník elektrárny pan Petr Odehnal pro svého tatínka a nastávajícího zetě.
MUDr. František Odehnal (*1933) profesí otorinolaryngolog je živým důkazem toho, že lze lékařskou profesi spojit s fotografováním a tento koníček provozovat i v pozdním věku. Dříve fotil v exteriérech, dnes si s fotkami „hraje“, jak sám říká a upravuje je v elektronické podobě doma.
„Začal jsem využívat možnosti počítačových programů a zkoušel si hrát a nějak to ‚míchat‘,“ říká s úsměvem autor vystavovaných fotografií František Odehnal. Hned ovšem dodává, že fotografie nijak nedokresluje, pouze přesouvá na jiná místa a tím dělá fotku zajímavější, což dnešní moderní prostředky umožňují.
První obličej, který uviděl v kůře stromu, byl impulsem začít se dívat nejen na stromy jinak. „Při cestě pro oběd do školní jídelny jsem viděl starý řezaný kmen, který má na sobě různé ‚nádory‘ a výstupky, tak jsem si to vyfotil a zase až doma jsem zjistil, že je tam vlastně stařecký obličej, čarodějnice, trpaslík, či starý muž v noční čepičce, kterému za rameny vyčuhuje ukřičená ženská…,“ vysvětluje autor. Podle jeho slov je to zajímavé i z psychologické stránky. „Psychologové používají při svých vyšetřeních náhodnou sestavu třeba černých skvrn a zjišťují úroveň fantazie. Dalo by se to k mému vnímání kůry připodobnit. Dokonce to na mě zkoušeli,“ usmívá se fotograf s tím, že je pochopitelné u člověka s racionálním vnímáním, že i při opakovaném sledování fotek takzvaně nic neuvidí. „Musí vás to začít bavit, a to pak zbystří smysly,“ vysvětluje František Odehnal.
Bc. Jakub Mertl (*1987) je fotografem v relativně malém, ale malebném městě Třebíč. Jeho tvorba pokrývá široké spektrum žánrů. Reklamní, firemní, rodinné, portrétní a svatební focení je jeho denním chlebem. Z jeho volné tvorby vyzařuje obrovská hloubka, prostor, jiný svět, tajemno a emoce. Jakub je jedním z fotografů, jejichž fotografie vypadají jako by byly malované kouzelným štětcem. Fotografie přiznávají pečlivou a náročnou postprodukci, což nemění nic na faktu, že se jedná o bravurní práci. Preciznost a smysl pro detail se snoubí s citem pro krásu, jemnost, malebnost a fantazii. „Krajiny, které transformuji do podoby snových zemí, jsou světem, ve kterém se člověk snadno utopí i najde zároveň,“ říká zasněně Jakub Mertl. „Přírodu mám moc rád a snažím se s ní souznít. Posiluje to můj klid v duši,“ dodává.