Investiční akce za patnáct miliard korun posunuje systém kontroly a řízení dukovanských bloků o dvě generace. Cíl je jasný: udržení bezpečného, spolehlivého a hospodárného provozu vytvoření základních předpokladů pro další prodloužení provozu Dukovan.
Historie obnovy systému kontroly a řízení Dukovan sahá až do první poloviny devadesátých let minulého století. Obnovu nejprve analyzovaly západoevropské energetické firmy, následně se na něj zaměřil technický audit, který doporučil modernizovat systémy měření a regulace tak, aby odpovídaly nejnovějším normám a požadavkům. To se stalo zcela nezbytné ve chvíli, kdy Státní úřad pro jadernou bezpečnost v roce 1995 podmínil prodloužení licence na provoz Dukovan mimo jiné právě modernizací bezpečnostně významných systémů SKŘ.
Podnikatelský záměr zpracovaný v letech 1995 až 1997 potom stanovil cíl, a pro elektrárnu, která patří mezi nejvýznamnější energetické zdroje v zemi, stanovil přísné podmínky. Mezi ně patří například zásada neohrozit provoz elektrizační soustavy, tedy laicky řečeno – vše realizovat za provozu, v době standardních odstávek pro výměnu paliva a zároveň dodržet všechny přísné požadavky na jadernou bezpečnost.
Obnova postupuje prostřednictvím výměny takzvaných modulů, které zahrnují například bezpečnostní systémy, informační systém, komplex vnitroreaktorové kontroly a podobně. Práce probíhají v cyklech během odstávek jednotlivých bloků. 10. února přitom technici a projektanti začali finišovat s výměnou posledního modulu na bloku B3.
Hlavním dodavatelem výměny SKŘ v Dukovanech se na základně výběrového řízení stala společnost Škoda JS, jejími subdodavateli jsou potom české i zahraniční firmy, jako například AREVA NP, Rolls Royce, ZAT Příbram a I&C Energo Třebíč.
Projekt modernizace systému kontroly a řízení v Dukovanech není jen pouhou náhradou stávajících prvků, posunul SKŘ o dva stupně výš, jinými slovy přeskočil celou generaci. Analogové systémy byly nahrazeny digitálními. Systémy jsou přesnější, komfortnější pro operátory, jsou samodiagnostické – takže na sebe „žalují“... a tak bychom mohli pokračovat. Velkým přínosem je pro projektanty úzká spolupráce právě s operátory, kteří jim poskytují řadu podnětů, například ke způsobu zobrazení dat na obrazovkách. Kromě důležité zpětné vazby si přitom sami ještě v průběhu přípravy projektu, montáže a zkoušek zvykají na nové systémy.
Příprava a realizace projektu je zajišťována Projektovým týmem Obnova SKŘ JE Dukovany, který je součástí útvaru Centrální inženýring, při úzké součinnosti s útvary EDU (provoz, koordinace, péče o zařízení ….) a ostatními dotčenými útvary ČEZ. Definitivně by měl skončit v roce 2016.
M. Nahodil, VPT obnova SKŘ EDU
Systém kontroly a řízení jaderné elektrárny je složitý a rozsáhlý celek složený ze snímačů, kabelů, měřících a výpočetních jednotek, nebo ovládacích prvků po celé elektrárně. Realizuje signalizace, monitorování údajů a stavu technologického zařízení, regulace, blokády, ochrany a archivace všech důležitých údajů.